| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esgayato esgayates esgayata esgayatamos esgayatáis esgayaten | esgayataba esgayatabes esgayataba esgayatábamos / esgayatábemos esgayatabais / esgayatabeis esgayataben | esgayaté esgayatasti / esgayatesti esgayató esgayatemos esgayatastis / esgayatestis esgayataron | esgayatara / esgayatare esgayataras / esgayatares esgayatara / esgayatare esgayatáramos / esgayatáremos esgayatarais / esgayatareis esgayataran / esgayataren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esgayate esgayatas / esgayates esgayate esgayatemos esgayatéis esgayatan / esgayaten | esgayatara / esgayatare esgayataras / esgayatares esgayatara / esgayatare esgayatáramos / esgayatáremos esgayatarais / esgayatareis esgayataran / esgayataren | esgayataré esgayatarás esgayatará esgayataremos esgayataréis esgayatarán | esgayataría esgayataríes esgayataría esgayataríamos / esgayataríemos esgayataríais / esgayataríeis esgayataríen | ||
| Infinitivu | esgayatar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esgayatando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esgayata esgayatái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana