| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esmancho esmanches esmancha esmanchamos esmancháis esmanchen | esmanchaba esmanchabes esmanchaba esmanchábamos / esmanchábemos esmanchabais / esmanchabeis esmanchaben | esmanché esmanchasti / esmanchesti esmanchó esmanchemos esmanchastis / esmanchestis esmancharon | esmanchara / esmanchare esmancharas / esmanchares esmanchara / esmanchare esmancháramos / esmancháremos esmancharais / esmanchareis esmancharan / esmancharen | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esmanche esmanchas / esmanches esmanche esmanchemos esmanchéis esmanchan / esmanchen | esmanchara / esmanchare esmancharas / esmanchares esmanchara / esmanchare esmancháramos / esmancháremos esmancharais / esmanchareis esmancharan / esmancharen | esmancharé esmancharás esmanchará esmancharemos esmancharéis esmancharán | esmancharía esmancharíes esmancharía esmancharíamos / esmancharíemos esmancharíais / esmancharíeis esmancharíen | ||
| Infinitivu | esmanchar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esmanchando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esmancha esmanchái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana