| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esmangallo esmangalles esmangalla esmangallamos esmangalláis esmangallen | esmangallaba esmangallabes esmangallaba esmangallábamos / esmangallábemos esmangallabais / esmangallabeis esmangallaben | esmangallé esmangallasti / esmangallesti esmangalló esmangallemos esmangallastis / esmangallestis esmangallaron | esmangallara / esmangallare esmangallaras / esmangallares esmangallara / esmangallare esmangalláramos / esmangalláremos esmangallarais / esmangallareis esmangallaran / esmangallaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esmangalle esmangallas / esmangalles esmangalle esmangallemos esmangalléis esmangallan / esmangallen | esmangallara / esmangallare esmangallaras / esmangallares esmangallara / esmangallare esmangalláramos / esmangalláremos esmangallarais / esmangallareis esmangallaran / esmangallaren | esmangallaré esmangallarás esmangallará esmangallaremos esmangallaréis esmangallarán | esmangallaría esmangallaríes esmangallaría esmangallaríamos / esmangallaríemos esmangallaríais / esmangallaríeis esmangallaríen | ||
| Infinitivu | esmangallar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esmangallando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esmangalla esmangallái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana