| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| espeluxo espeluxes espeluxa espeluxamos espeluxáis espeluxen | espeluxaba espeluxabes espeluxaba espeluxábamos / espeluxábemos espeluxabais / espeluxabeis espeluxaben | espeluxé espeluxasti / espeluxesti espeluxó espeluxemos espeluxastis / espeluxestis espeluxaron | espeluxara / espeluxare espeluxaras / espeluxares espeluxara / espeluxare espeluxáramos / espeluxáremos espeluxarais / espeluxareis espeluxaran / espeluxaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| espeluxe espeluxas / espeluxes espeluxe espeluxemos espeluxéis espeluxan / espeluxen | espeluxara / espeluxare espeluxaras / espeluxares espeluxara / espeluxare espeluxáramos / espeluxáremos espeluxarais / espeluxareis espeluxaran / espeluxaren | espeluxaré espeluxarás espeluxará espeluxaremos espeluxaréis espeluxarán | espeluxaría espeluxaríes espeluxaría espeluxaríamos / espeluxaríemos espeluxaríais / espeluxaríeis espeluxaríen | ||
| Infinitivu | espeluxar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | espeluxando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | espeluxa espeluxái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana