| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| guto gutes guta gutamos gutáis guten | gutaba gutabes gutaba gutábamos / gutábemos gutabais / gutabeis gutaben | guté gutasti / gutesti gutó gutemos gutastis / gutestis gutaron | gutara / gutare gutaras / gutares gutara / gutare gutáramos / gutáremos gutarais / gutareis gutaran / gutaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| gute gutas / gutes gute gutemos gutéis gutan / guten | gutara / gutare gutaras / gutares gutara / gutare gutáramos / gutáremos gutarais / gutareis gutaran / gutaren | gutaré gutarás gutará gutaremos gutaréis gutarán | gutaría gutaríes gutaría gutaríamos / gutaríemos gutaríais / gutaríeis gutaríen | ||
| Infinitivu | gutar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | gutando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | guta gutái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana