| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| padrino padrines padrina padrinamos padrináis padrinen | padrinaba padrinabes padrinaba padrinábamos / padrinábemos padrinabais / padrinabeis padrinaben | padriné padrinasti / padrinesti padrinó padrinemos padrinastis / padrinestis padrinaron | padrinara / padrinare padrinaras / padrinares padrinara / padrinare padrináramos / padrináremos padrinarais / padrinareis padrinaran / padrinaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| padrine padrinas / padrines padrine padrinemos padrinéis padrinan / padrinen | padrinara / padrinare padrinaras / padrinares padrinara / padrinare padrináramos / padrináremos padrinarais / padrinareis padrinaran / padrinaren | padrinaré padrinarás padrinará padrinaremos padrinaréis padrinarán | padrinaría padrinaríes padrinaría padrinaríamos / padrinaríemos padrinaríais / padrinaríeis padrinaríen | ||
| Infinitivu | padrinar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | padrinando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | padrina padrinái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana