| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| tartayo tartayes tartaya tartayamos tartayáis tartayen | tartayaba tartayabes tartayaba tartayábamos / tartayábemos tartayabais / tartayabeis tartayaben | tartayé tartayasti / tartayesti tartayó tartayemos tartayastis / tartayestis tartayaron | tartayara / tartayare tartayaras / tartayares tartayara / tartayare tartayáramos / tartayáremos tartayarais / tartayareis tartayaran / tartayaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| tartaye tartayas / tartayes tartaye tartayemos tartayéis tartayan / tartayen | tartayara / tartayare tartayaras / tartayares tartayara / tartayare tartayáramos / tartayáremos tartayarais / tartayareis tartayaran / tartayaren | tartayaré tartayarás tartayará tartayaremos tartayaréis tartayarán | tartayaría tartayaríes tartayaría tartayaríamos / tartayaríemos tartayaríais / tartayaríeis tartayaríen | ||
| Infinitivu | tartayar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | tartayando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | tartaya tartayái |
Flexona como: falar
variante ortográfica : atartayar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana