| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| traxumo traxumes traxuma traxumamos traxumáis traxumen | traxumaba traxumabes traxumaba traxumábamos / traxumábemos traxumabais / traxumabeis traxumaben | traxumé traxumasti / traxumesti traxumó traxumemos traxumastis / traxumestis traxumaron | traxumara / traxumare traxumaras / traxumares traxumara / traxumare traxumáramos / traxumáremos traxumarais / traxumareis traxumaran / traxumaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| traxume traxumas / traxumes traxume traxumemos traxuméis traxuman / traxumen | traxumara / traxumare traxumaras / traxumares traxumara / traxumare traxumáramos / traxumáremos traxumarais / traxumareis traxumaran / traxumaren | traxumaré traxumarás traxumará traxumaremos traxumaréis traxumarán | traxumaría traxumaríes traxumaría traxumaríamos / traxumaríemos traxumaríais / traxumaríeis traxumaríen | ||
| Infinitivu | traxumar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | traxumando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | traxuma traxumái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana