| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| apalio apalies apalia apaliamos apaliáis apalien | apaliaba apaliabes apaliaba apaliábamos / apaliábemos apaliabais / apaliabeis apaliaben | apalié apaliasti / apaliesti apalió apaliemos apaliastis / apaliestis apaliaron | apaliara / apaliare apaliaras / apaliares apaliara / apaliare apaliáramos / apaliáremos apaliarais / apaliareis apaliaran / apaliaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| apalie apalias / apalies apalie apaliemos apaliéis apalian / apalien | apaliara / apaliare apaliaras / apaliares apaliara / apaliare apaliáramos / apaliáremos apaliarais / apaliareis apaliaran / apaliaren | apaliaré apaliarás apaliará apaliaremos apaliaréis apaliarán | apaliaría apaliaríes apaliaría apaliaríamos / apaliaríemos apaliaríais / apaliaríeis apaliaríen | ||
| Infinitivu | apaliar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | apaliando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | apalia apaliái |
Flexona como: falar
forma nominal : apaliamientu, apaliadura, apaléu
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana