| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| apincio apincies apincia apinciamos apinciáis apincien | apinciaba apinciabes apinciaba apinciábamos / apinciábemos apinciabais / apinciabeis apinciaben | apincié apinciasti / apinciesti apinció apinciemos apinciastis / apinciestis apinciaron | apinciara / apinciare apinciaras / apinciares apinciara / apinciare apinciáramos / apinciáremos apinciarais / apinciareis apinciaran / apinciaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| apincie apincias / apincies apincie apinciemos apinciéis apincian / apincien | apinciara / apinciare apinciaras / apinciares apinciara / apinciare apinciáramos / apinciáremos apinciarais / apinciareis apinciaran / apinciaren | apinciaré apinciarás apinciará apinciaremos apinciaréis apinciarán | apinciaría apinciaríes apinciaría apinciaríamos / apinciaríemos apinciaríais / apinciaríeis apinciaríen | ||
| Infinitivu | apinciar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | apinciando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | apincia apinciái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana