| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| aportio aporties aportia aportiamos aportiáis aportien | aportiaba aportiabes aportiaba aportiábamos / aportiábemos aportiabais / aportiabeis aportiaben | aportié aportiasti / aportiesti aportió aportiemos aportiastis / aportiestis aportiaron | aportiara / aportiare aportiaras / aportiares aportiara / aportiare aportiáramos / aportiáremos aportiarais / aportiareis aportiaran / aportiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| aportie aportias / aporties aportie aportiemos aportiéis aportian / aportien | aportiara / aportiare aportiaras / aportiares aportiara / aportiare aportiáramos / aportiáremos aportiarais / aportiareis aportiaran / aportiaren | aportiaré aportiarás aportiará aportiaremos aportiaréis aportiarán | aportiaría aportiaríes aportiaría aportiaríamos / aportiaríemos aportiaríais / aportiaríeis aportiaríen | ||
| Infinitivu | aportiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | aportiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | aportia aportiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana