| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| averrio averries averria averriamos averriáis averrien | averriaba averriabes averriaba averriábamos / averriábemos averriabais / averriabeis averriaben | averrié averriasti / averriesti averrió averriemos averriastis / averriestis averriaron | averriara / averriare averriaras / averriares averriara / averriare averriáramos / averriáremos averriarais / averriareis averriaran / averriaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| averrie averrias / averries averrie averriemos averriéis averrian / averrien | averriara / averriare averriaras / averriares averriara / averriare averriáramos / averriáremos averriarais / averriareis averriaran / averriaren | averriaré averriarás averriará averriaremos averriaréis averriarán | averriaría averriaríes averriaría averriaríamos / averriaríemos averriaríais / averriaríeis averriaríen | ||
| Infinitivu | averriar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | averriando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | averria averriái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana