| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| cachumbio cachumbies cachumbia cachumbiamos cachumbiáis cachumbien | cachumbiaba cachumbiabes cachumbiaba cachumbiábamos / cachumbiábemos cachumbiabais / cachumbiabeis cachumbiaben | cachumbié cachumbiasti / cachumbiesti cachumbió cachumbiemos cachumbiastis / cachumbiestis cachumbiaron | cachumbiara / cachumbiare cachumbiaras / cachumbiares cachumbiara / cachumbiare cachumbiáramos / cachumbiáremos cachumbiarais / cachumbiareis cachumbiaran / cachumbiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| cachumbie cachumbias / cachumbies cachumbie cachumbiemos cachumbiéis cachumbian / cachumbien | cachumbiara / cachumbiare cachumbiaras / cachumbiares cachumbiara / cachumbiare cachumbiáramos / cachumbiáremos cachumbiarais / cachumbiareis cachumbiaran / cachumbiaren | cachumbiaré cachumbiarás cachumbiará cachumbiaremos cachumbiaréis cachumbiarán | cachumbiaría cachumbiaríes cachumbiaría cachumbiaríamos / cachumbiaríemos cachumbiaríais / cachumbiaríeis cachumbiaríen | ||
| Infinitivu | cachumbiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | cachumbiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | cachumbia cachumbiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana