| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| charquio charquies charquia charquiamos charquiáis charquien | charquiaba charquiabes charquiaba charquiábamos / charquiábemos charquiabais / charquiabeis charquiaben | charquié charquiasti / charquiesti charquió charquiemos charquiastis / charquiestis charquiaron | charquiara / charquiare charquiaras / charquiares charquiara / charquiare charquiáramos / charquiáremos charquiarais / charquiareis charquiaran / charquiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| charquie charquias / charquies charquie charquiemos charquiéis charquian / charquien | charquiara / charquiare charquiaras / charquiares charquiara / charquiare charquiáramos / charquiáremos charquiarais / charquiareis charquiaran / charquiaren | charquiaré charquiarás charquiará charquiaremos charquiaréis charquiarán | charquiaría charquiaríes charquiaría charquiaríamos / charquiaríemos charquiaríais / charquiaríeis charquiaríen | ||
| Infinitivu | charquiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | charquiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | charquia charquiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana