| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| contio conties contia contiamos contiáis contien | contiaba contiabes contiaba contiábamos / contiábemos contiabais / contiabeis contiaben | contié contiasti / contiesti contió contiemos contiastis / contiestis contiaron | contiara / contiare contiaras / contiares contiara / contiare contiáramos / contiáremos contiarais / contiareis contiaran / contiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| contie contias / conties contie contiemos contiéis contian / contien | contiara / contiare contiaras / contiares contiara / contiare contiáramos / contiáremos contiarais / contiareis contiaran / contiaren | contiaré contiarás contiará contiaremos contiaréis contiarán | contiaría contiaríes contiaría contiaríamos / contiaríemos contiaríais / contiaríeis contiaríen | ||
| Infinitivu | contiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | contiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | contia contiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana