| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| contrario contraries contraria contrariamos contrariáis contrarien | contrariaba contrariabes contrariaba contrariábamos / contrariábemos contrariabais / contrariabeis contrariaben | contrarié contrariasti / contrariesti contrarió contrariemos contrariastis / contrariestis contrariaron | contrariara / contrariare contrariaras / contrariares contrariara / contrariare contrariáramos / contrariáremos contrariarais / contrariareis contrariaran / contrariaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| contrarie contrarias / contraries contrarie contrariemos contrariéis contrarian / contrarien | contrariara / contrariare contrariaras / contrariares contrariara / contrariare contrariáramos / contrariáremos contrariarais / contrariareis contrariaran / contrariaren | contrariaré contrariarás contrariará contrariaremos contrariaréis contrariarán | contrariaría contrariaríes contrariaría contrariaríamos / contrariaríemos contrariaríais / contrariaríeis contrariaríen | ||
| Infinitivu | contrariar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | contrariando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | contraria contrariái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana