| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| desñicio desñicies desñicia desñiciamos desñiciáis desñicien | desñiciaba desñiciabes desñiciaba desñiciábamos / desñiciábemos desñiciabais / desñiciabeis desñiciaben | desñicié desñiciasti / desñiciesti desñició desñiciemos desñiciastis / desñiciestis desñiciaron | desñiciara / desñiciare desñiciaras / desñiciares desñiciara / desñiciare desñiciáramos / desñiciáremos desñiciarais / desñiciareis desñiciaran / desñiciaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| desñicie desñicias / desñicies desñicie desñiciemos desñiciéis desñician / desñicien | desñiciara / desñiciare desñiciaras / desñiciares desñiciara / desñiciare desñiciáramos / desñiciáremos desñiciarais / desñiciareis desñiciaran / desñiciaren | desñiciaré desñiciarás desñiciará desñiciaremos desñiciaréis desñiciarán | desñiciaría desñiciaríes desñiciaría desñiciaríamos / desñiciaríemos desñiciaríais / desñiciaríeis desñiciaríen | ||
| Infinitivu | desñiciar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | desñiciando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | desñicia desñiciái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana