| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| empitirrio empitirries empitirria empitirriamos empitirriáis empitirrien | empitirriaba empitirriabes empitirriaba empitirriábamos / empitirriábemos empitirriabais / empitirriabeis empitirriaben | empitirrié empitirriasti / empitirriesti empitirrió empitirriemos empitirriastis / empitirriestis empitirriaron | empitirriara / empitirriare empitirriaras / empitirriares empitirriara / empitirriare empitirriáramos / empitirriáremos empitirriarais / empitirriareis empitirriaran / empitirriaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| empitirrie empitirrias / empitirries empitirrie empitirriemos empitirriéis empitirrian / empitirrien | empitirriara / empitirriare empitirriaras / empitirriares empitirriara / empitirriare empitirriáramos / empitirriáremos empitirriarais / empitirriareis empitirriaran / empitirriaren | empitirriaré empitirriarás empitirriará empitirriaremos empitirriaréis empitirriarán | empitirriaría empitirriaríes empitirriaría empitirriaríamos / empitirriaríemos empitirriaríais / empitirriaríeis empitirriaríen | ||
| Infinitivu | empitirriar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | empitirriando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | empitirria empitirriái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana