| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| escollimio escollimies escollimia escollimiamos escollimiáis escollimien | escollimiaba escollimiabes escollimiaba escollimiábamos / escollimiábemos escollimiabais / escollimiabeis escollimiaben | escollimié escollimiasti / escollimiesti escollimió escollimiemos escollimiastis / escollimiestis escollimiaron | escollimiara / escollimiare escollimiaras / escollimiares escollimiara / escollimiare escollimiáramos / escollimiáremos escollimiarais / escollimiareis escollimiaran / escollimiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| escollimie escollimias / escollimies escollimie escollimiemos escollimiéis escollimian / escollimien | escollimiara / escollimiare escollimiaras / escollimiares escollimiara / escollimiare escollimiáramos / escollimiáremos escollimiarais / escollimiareis escollimiaran / escollimiaren | escollimiaré escollimiarás escollimiará escollimiaremos escollimiaréis escollimiarán | escollimiaría escollimiaríes escollimiaría escollimiaríamos / escollimiaríemos escollimiaríais / escollimiaríeis escollimiaríen | ||
| Infinitivu | escollimiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | escollimiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | escollimia escollimiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana