| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| escomicio escomicies escomicia escomiciamos escomiciáis escomicien | escomiciaba escomiciabes escomiciaba escomiciábamos / escomiciábemos escomiciabais / escomiciabeis escomiciaben | escomicié escomiciasti / escomiciesti escomició escomiciemos escomiciastis / escomiciestis escomiciaron | escomiciara / escomiciare escomiciaras / escomiciares escomiciara / escomiciare escomiciáramos / escomiciáremos escomiciarais / escomiciareis escomiciaran / escomiciaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| escomicie escomicias / escomicies escomicie escomiciemos escomiciéis escomician / escomicien | escomiciara / escomiciare escomiciaras / escomiciares escomiciara / escomiciare escomiciáramos / escomiciáremos escomiciarais / escomiciareis escomiciaran / escomiciaren | escomiciaré escomiciarás escomiciará escomiciaremos escomiciaréis escomiciarán | escomiciaría escomiciaríes escomiciaría escomiciaríamos / escomiciaríemos escomiciaríais / escomiciaríeis escomiciaríen | ||
| Infinitivu | escomiciar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | escomiciando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | escomicia escomiciái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana