| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esgario esgaries esgaria esgariamos esgariáis esgarien | esgariaba esgariabes esgariaba esgariábamos / esgariábemos esgariabais / esgariabeis esgariaben | esgarié esgariasti / esgariesti esgarió esgariemos esgariastis / esgariestis esgariaron | esgariara / esgariare esgariaras / esgariares esgariara / esgariare esgariáramos / esgariáremos esgariarais / esgariareis esgariaran / esgariaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esgarie esgarias / esgaries esgarie esgariemos esgariéis esgarian / esgarien | esgariara / esgariare esgariaras / esgariares esgariara / esgariare esgariáramos / esgariáremos esgariarais / esgariareis esgariaran / esgariaren | esgariaré esgariarás esgariará esgariaremos esgariaréis esgariarán | esgariaría esgariaríes esgariaría esgariaríamos / esgariaríemos esgariaríais / esgariaríeis esgariaríen | ||
| Infinitivu | esgariar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esgariando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esgaria esgariái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana