| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esmundicio esmundicies esmundicia esmundiciamos esmundiciáis esmundicien | esmundiciaba esmundiciabes esmundiciaba esmundiciábamos / esmundiciábemos esmundiciabais / esmundiciabeis esmundiciaben | esmundicié esmundiciasti / esmundiciesti esmundició esmundiciemos esmundiciastis / esmundiciestis esmundiciaron | esmundiciara / esmundiciare esmundiciaras / esmundiciares esmundiciara / esmundiciare esmundiciáramos / esmundiciáremos esmundiciarais / esmundiciareis esmundiciaran / esmundiciaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esmundicie esmundicias / esmundicies esmundicie esmundiciemos esmundiciéis esmundician / esmundicien | esmundiciara / esmundiciare esmundiciaras / esmundiciares esmundiciara / esmundiciare esmundiciáramos / esmundiciáremos esmundiciarais / esmundiciareis esmundiciaran / esmundiciaren | esmundiciaré esmundiciarás esmundiciará esmundiciaremos esmundiciaréis esmundiciarán | esmundiciaría esmundiciaríes esmundiciaría esmundiciaríamos / esmundiciaríemos esmundiciaríais / esmundiciaríeis esmundiciaríen | ||
| Infinitivu | esmundiciar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esmundiciando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esmundicia esmundiciái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana