| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| forquio forquies forquia forquiamos forquiáis forquien | forquiaba forquiabes forquiaba forquiábamos / forquiábemos forquiabais / forquiabeis forquiaben | forquié forquiasti / forquiesti forquió forquiemos forquiastis / forquiestis forquiaron | forquiara / forquiare forquiaras / forquiares forquiara / forquiare forquiáramos / forquiáremos forquiarais / forquiareis forquiaran / forquiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| forquie forquias / forquies forquie forquiemos forquiéis forquian / forquien | forquiara / forquiare forquiaras / forquiares forquiara / forquiare forquiáramos / forquiáremos forquiarais / forquiareis forquiaran / forquiaren | forquiaré forquiarás forquiará forquiaremos forquiaréis forquiarán | forquiaría forquiaríes forquiaría forquiaríamos / forquiaríemos forquiaríais / forquiaríeis forquiaríen | ||
| Infinitivu | forquiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | forquiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | forquia forquiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana