| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| orio ories oria oriamos oriáis orien | oriaba oriabes oriaba oriábamos / oriábemos oriabais / oriabeis oriaben | orié oriasti / oriesti orió oriemos oriastis / oriestis oriaron | oriara / oriare oriaras / oriares oriara / oriare oriáramos / oriáremos oriarais / oriareis oriaran / oriaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| orie orias / ories orie oriemos oriéis orian / orien | oriara / oriare oriaras / oriares oriara / oriare oriáramos / oriáremos oriarais / oriareis oriaran / oriaren | oriaré oriarás oriará oriaremos oriaréis oriarán | oriaría oriaríes oriaría oriaríamos / oriaríemos oriaríais / oriaríeis oriaríen | ||
| Infinitivu | oriar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | oriando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | oria oriái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana