| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| prexuicio prexuicies prexuicia prexuiciamos prexuiciáis prexuicien | prexuiciaba prexuiciabes prexuiciaba prexuiciábamos / prexuiciábemos prexuiciabais / prexuiciabeis prexuiciaben | prexuicié prexuiciasti / prexuiciesti prexuició prexuiciemos prexuiciastis / prexuiciestis prexuiciaron | prexuiciara / prexuiciare prexuiciaras / prexuiciares prexuiciara / prexuiciare prexuiciáramos / prexuiciáremos prexuiciarais / prexuiciareis prexuiciaran / prexuiciaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| prexuicie prexuicias / prexuicies prexuicie prexuiciemos prexuiciéis prexuician / prexuicien | prexuiciara / prexuiciare prexuiciaras / prexuiciares prexuiciara / prexuiciare prexuiciáramos / prexuiciáremos prexuiciarais / prexuiciareis prexuiciaran / prexuiciaren | prexuiciaré prexuiciarás prexuiciará prexuiciaremos prexuiciaréis prexuiciarán | prexuiciaría prexuiciaríes prexuiciaría prexuiciaríamos / prexuiciaríemos prexuiciaríais / prexuiciaríeis prexuiciaríen | ||
| Infinitivu | prexuiciar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | prexuiciando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | prexuicia prexuiciái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana