| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| runfio runfies runfia runfiamos runfiáis runfien | runfiaba runfiabes runfiaba runfiábamos / runfiábemos runfiabais / runfiabeis runfiaben | runfié runfiasti / runfiesti runfió runfiemos runfiastis / runfiestis runfiaron | runfiara / runfiare runfiaras / runfiares runfiara / runfiare runfiáramos / runfiáremos runfiarais / runfiareis runfiaran / runfiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| runfie runfias / runfies runfie runfiemos runfiéis runfian / runfien | runfiara / runfiare runfiaras / runfiares runfiara / runfiare runfiáramos / runfiáremos runfiarais / runfiareis runfiaran / runfiaren | runfiaré runfiarás runfiará runfiaremos runfiaréis runfiarán | runfiaría runfiaríes runfiaría runfiaríamos / runfiaríemos runfiaríais / runfiaríeis runfiaríen | ||
| Infinitivu | runfiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | runfiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | runfia runfiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana