| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| taquigrafio taquigrafies taquigrafia taquigrafiamos taquigrafiáis taquigrafien | taquigrafiaba taquigrafiabes taquigrafiaba taquigrafiábamos / taquigrafiábemos taquigrafiabais / taquigrafiabeis taquigrafiaben | taquigrafié taquigrafiasti / taquigrafiesti taquigrafió taquigrafiemos taquigrafiastis / taquigrafiestis taquigrafiaron | taquigrafiara / taquigrafiare taquigrafiaras / taquigrafiares taquigrafiara / taquigrafiare taquigrafiáramos / taquigrafiáremos taquigrafiarais / taquigrafiareis taquigrafiaran / taquigrafiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| taquigrafie taquigrafias / taquigrafies taquigrafie taquigrafiemos taquigrafiéis taquigrafian / taquigrafien | taquigrafiara / taquigrafiare taquigrafiaras / taquigrafiares taquigrafiara / taquigrafiare taquigrafiáramos / taquigrafiáremos taquigrafiarais / taquigrafiareis taquigrafiaran / taquigrafiaren | taquigrafiaré taquigrafiarás taquigrafiará taquigrafiaremos taquigrafiaréis taquigrafiarán | taquigrafiaría taquigrafiaríes taquigrafiaría taquigrafiaríamos / taquigrafiaríemos taquigrafiaríais / taquigrafiaríeis taquigrafiaríen | ||
| Infinitivu | taquigrafiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | taquigrafiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | taquigrafia taquigrafiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana