| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| xarabacio xarabacies xarabacia xarabaciamos xarabaciáis xarabacien | xarabaciaba xarabaciabes xarabaciaba xarabaciábamos / xarabaciábemos xarabaciabais / xarabaciabeis xarabaciaben | xarabacié xarabaciasti / xarabaciesti xarabació xarabaciemos xarabaciastis / xarabaciestis xarabaciaron | xarabaciara / xarabaciare xarabaciaras / xarabaciares xarabaciara / xarabaciare xarabaciáramos / xarabaciáremos xarabaciarais / xarabaciareis xarabaciaran / xarabaciaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| xarabacie xarabacias / xarabacies xarabacie xarabaciemos xarabaciéis xarabacian / xarabacien | xarabaciara / xarabaciare xarabaciaras / xarabaciares xarabaciara / xarabaciare xarabaciáramos / xarabaciáremos xarabaciarais / xarabaciareis xarabaciaran / xarabaciaren | xarabaciaré xarabaciarás xarabaciará xarabaciaremos xarabaciaréis xarabaciarán | xarabaciaría xarabaciaríes xarabaciaría xarabaciaríamos / xarabaciaríemos xarabaciaríais / xarabaciaríeis xarabaciaríen | ||
| Infinitivu | xarabaciar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | xarabaciando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | xarabacia xarabaciái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana