| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| xorquio xorquies xorquia xorquiamos xorquiáis xorquien | xorquiaba xorquiabes xorquiaba xorquiábamos / xorquiábemos xorquiabais / xorquiabeis xorquiaben | xorquié xorquiasti / xorquiesti xorquió xorquiemos xorquiastis / xorquiestis xorquiaron | xorquiara / xorquiare xorquiaras / xorquiares xorquiara / xorquiare xorquiáramos / xorquiáremos xorquiarais / xorquiareis xorquiaran / xorquiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| xorquie xorquias / xorquies xorquie xorquiemos xorquiéis xorquian / xorquien | xorquiara / xorquiare xorquiaras / xorquiares xorquiara / xorquiare xorquiáramos / xorquiáremos xorquiarais / xorquiareis xorquiaran / xorquiaren | xorquiaré xorquiarás xorquiará xorquiaremos xorquiaréis xorquiarán | xorquiaría xorquiaríes xorquiaría xorquiaríamos / xorquiaríemos xorquiaríais / xorquiaríeis xorquiaríen | ||
| Infinitivu | xorquiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | xorquiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | xorquia xorquiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana