| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| aparrusco aparrusques aparrusca aparruscamos aparruscáis aparrusquen | aparruscaba aparruscabes aparruscaba aparruscábamos / aparruscábemos aparruscabais / aparruscabeis aparruscaben | aparrusqué aparruscasti / aparrusquesti aparruscó aparrusquemos aparruscastis / aparrusquestis aparruscaron | aparruscara / aparruscare aparruscaras / aparruscares aparruscara / aparruscare aparruscáramos / aparruscáremos aparruscarais / aparruscareis aparruscaran / aparruscaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| aparrusque aparruscas / aparrusques aparrusque aparrusquemos aparrusquéis aparruscan / aparrusquen | aparruscara / aparruscare aparruscaras / aparruscares aparruscara / aparruscare aparruscáramos / aparruscáremos aparruscarais / aparruscareis aparruscaran / aparruscaren | aparruscaré aparruscarás aparruscará aparruscaremos aparruscaréis aparruscarán | aparruscaría aparruscaríes aparruscaría aparruscaríamos / aparruscaríemos aparruscaríais / aparruscaríeis aparruscaríen | ||
| Infinitivu | aparruscar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | aparruscando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | aparrusca aparruscái |
Flexona como: mercar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana