| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| aporrico aporriques aporrica aporricamos aporricáis aporriquen | aporricaba aporricabes aporricaba aporricábamos / aporricábemos aporricabais / aporricabeis aporricaben | aporriqué aporricasti / aporriquesti aporricó aporriquemos aporricastis / aporriquestis aporricaron | aporricara / aporricare aporricaras / aporricares aporricara / aporricare aporricáramos / aporricáremos aporricarais / aporricareis aporricaran / aporricaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| aporrique aporricas / aporriques aporrique aporriquemos aporriquéis aporrican / aporriquen | aporricara / aporricare aporricaras / aporricares aporricara / aporricare aporricáramos / aporricáremos aporricarais / aporricareis aporricaran / aporricaren | aporricaré aporricarás aporricará aporricaremos aporricaréis aporricarán | aporricaría aporricaríes aporricaría aporricaríamos / aporricaríemos aporricaríais / aporricaríeis aporricaríen | ||
| Infinitivu | aporricar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | aporricando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | aporrica aporricái |
Flexona como: mercar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana