| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| deifico deifiques deifica deificamos deificáis deifiquen | deificaba deificabes deificaba deificábamos / deificábemos deificabais / deificabeis deificaben | deifiqué deificasti / deifiquesti deificó deifiquemos deificastis / deifiquestis deificaron | deificara / deificare deificaras / deificares deificara / deificare deificáramos / deificáremos deificarais / deificareis deificaran / deificaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| deifique deificas / deifiques deifique deifiquemos deifiquéis deifican / deifiquen | deificara / deificare deificaras / deificares deificara / deificare deificáramos / deificáremos deificarais / deificareis deificaran / deificaren | deificaré deificarás deificará deificaremos deificaréis deificarán | deificaría deificaríes deificaría deificaríamos / deificaríemos deificaríais / deificaríeis deificaríen | ||
| Infinitivu | deificar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | deificando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | deifica deificái |
Flexona como: mercar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana