| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| dosifico dosifiques dosifica dosificamos dosificáis dosifiquen | dosificaba dosificabes dosificaba dosificábamos / dosificábemos dosificabais / dosificabeis dosificaben | dosifiqué dosificasti / dosifiquesti dosificó dosifiquemos dosificastis / dosifiquestis dosificaron | dosificara / dosificare dosificaras / dosificares dosificara / dosificare dosificáramos / dosificáremos dosificarais / dosificareis dosificaran / dosificaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| dosifique dosificas / dosifiques dosifique dosifiquemos dosifiquéis dosifican / dosifiquen | dosificara / dosificare dosificaras / dosificares dosificara / dosificare dosificáramos / dosificáremos dosificarais / dosificareis dosificaran / dosificaren | dosificaré dosificarás dosificará dosificaremos dosificaréis dosificarán | dosificaría dosificaríes dosificaría dosificaríamos / dosificaríemos dosificaríais / dosificaríeis dosificaríen | ||
| Infinitivu | dosificar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | dosificando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | dosifica dosificái |
Flexona como: mercar
forma nominal : dosificación
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana