| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| xuzgo xuzgues xuzga xuzgamos xuzgáis xuzguen | xuzgaba xuzgabes xuzgaba xuzgábamos / xuzgábemos xuzgabais / xuzgabeis xuzgaben | xuzgué xuzgasti / xuzguesti xuzgó xuzguemos xuzgastis / xuzguestis xuzgaron | xuzgara / xuzgare xuzgaras / xuzgares xuzgara / xuzgare xuzgáramos / xuzgáremos xuzgarais / xuzgareis xuzgaran / xuzgaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| xuzgue xuzgas / xuzgues xuzgue xuzguemos xuzguéis xuzgan / xuzguen | xuzgara / xuzgare xuzgaras / xuzgares xuzgara / xuzgare xuzgáramos / xuzgáremos xuzgarais / xuzgareis xuzgaran / xuzgaren | xuzgaré xuzgarás xuzgará xuzgaremos xuzgaréis xuzgarán | xuzgaría xuzgaríes xuzgaría xuzgaríamos / xuzgaríemos xuzgaríais / xuzgaríeis xuzgaríen | ||
| Infinitivu | xuzgar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | xuzgando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | xuzga xuzgái |
Flexona como: fregar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana