| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| engosco engosques engosca engoscamos engoscáis engosquen | engoscaba engoscabes engoscaba engoscábamos / engoscábemos engoscabais / engoscabeis engoscaben | engosqué engoscasti / engosquesti engoscó engosquemos engoscastis / engosquestis engoscaron | engoscara / engoscare engoscaras / engoscares engoscara / engoscare engoscáramos / engoscáremos engoscarais / engoscareis engoscaran / engoscaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| engosque engoscas / engosques engosque engosquemos engosquéis engoscan / engosquen | engoscara / engoscare engoscaras / engoscares engoscara / engoscare engoscáramos / engoscáremos engoscarais / engoscareis engoscaran / engoscaren | engoscaré engoscarás engoscará engoscaremos engoscaréis engoscarán | engoscaría engoscaríes engoscaría engoscaríamos / engoscaríemos engoscaríais / engoscaríeis engoscaríen | ||
| Infinitivu | engoscar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | engoscando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | engosca engoscái |
Flexona como: mercar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana