| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| chamizo chamices chamiza chamizamos chamizáis chamicen | chamizaba chamizabes chamizaba chamizábamos / chamizábemos chamizabais / chamizabeis chamizaben | chamicé chamicesti / chamizasti chamizó chamicemos chamicestis / chamizastis chamizaron | chamizara / chamizare chamizaras / chamizares chamizara / chamizare chamizáramos / chamizáremos chamizarais / chamizareis chamizaran / chamizaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| chamice chamices / chamizas chamice chamicemos chamicéis chamicen / chamizan | chamizara / chamizare chamizaras / chamizares chamizara / chamizare chamizáramos / chamizáremos chamizarais / chamizareis chamizaran / chamizaren | chamizaré chamizarás chamizará chamizaremos chamizaréis chamizarán | chamizaría chamizaríes chamizaría chamizaríamos / chamizaríemos chamizaríais / chamizaríeis chamizaríen | ||
| Infinitivu | chamizar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | chamizando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | chamiza chamizái |
Flexona como: rezar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana