| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| enfatizo enfatices enfatiza enfatizamos enfatizáis enfaticen | enfatizaba enfatizabes enfatizaba enfatizábamos / enfatizábemos enfatizabais / enfatizabeis enfatizaben | enfaticé enfaticesti / enfatizasti enfatizó enfaticemos enfaticestis / enfatizastis enfatizaron | enfatizara / enfatizare enfatizaras / enfatizares enfatizara / enfatizare enfatizáramos / enfatizáremos enfatizarais / enfatizareis enfatizaran / enfatizaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| enfatice enfatices / enfatizas enfatice enfaticemos enfaticéis enfaticen / enfatizan | enfatizara / enfatizare enfatizaras / enfatizares enfatizara / enfatizare enfatizáramos / enfatizáremos enfatizarais / enfatizareis enfatizaran / enfatizaren | enfatizaré enfatizarás enfatizará enfatizaremos enfatizaréis enfatizarán | enfatizaría enfatizaríes enfatizaría enfatizaríamos / enfatizaríemos enfatizaríais / enfatizaríeis enfatizaríen | ||
| Infinitivu | enfatizar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | enfatizando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | enfatiza enfatizái |
Flexona como: rezar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana