| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| ablanquezo ablanqueces ablanquez ablanquecemos ablanquecéis ablanquecen | ablanquecía ablanquecíes ablanquecía ablanquecíamos / ablanquecíemos ablanquecíais / ablanquecíeis ablanquecíen | ablanquecí ablanqueciesti / ablanquecisti ablanqueció ablanqueciemos / ablanquecimos ablanqueciestis / ablanquecistis ablanquecieron | ablanqueciera / ablanqueciere ablanquecieras / ablanquecieres ablanqueciera / ablanqueciere ablanqueciéramos / ablanqueciéremos ablanquecierais / ablanqueciereis ablanquecieran / ablanquecieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| ablanqueza ablanquezas ablanqueza ablanquezamos ablanquezáis ablanquezan | ablanqueciera / ablanqueciere ablanquecieras / ablanquecieres ablanqueciera / ablanqueciere ablanqueciéramos / ablanqueciéremos ablanquecierais / ablanqueciereis ablanquecieran / ablanquecieren | ablanqueceré ablanquecerás ablanquecerá ablanqueceremos ablanqueceréis ablanquecerán | ablanquecería ablanqueceríes ablanquecería ablanqueceríamos / ablanqueceríemos ablanqueceríais / ablanqueceríeis ablanqueceríen | ||
| Infinitivu | ablanquecer | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | ablanqueciendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | ablanquez ablanquecéi |
Flexona como: paecer
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana