| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| enchumezo enchumeces enchumez enchumecemos enchumecéis enchumecen | enchumecía enchumecíes enchumecía enchumecíamos / enchumecíemos enchumecíais / enchumecíeis enchumecíen | enchumecí enchumeciesti / enchumecisti enchumeció enchumeciemos / enchumecimos enchumeciestis / enchumecistis enchumecieron | enchumeciera / enchumeciere enchumecieras / enchumecieres enchumeciera / enchumeciere enchumeciéramos / enchumeciéremos enchumecierais / enchumeciereis enchumecieran / enchumecieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| enchumeza enchumezas enchumeza enchumezamos enchumezáis enchumezan | enchumeciera / enchumeciere enchumecieras / enchumecieres enchumeciera / enchumeciere enchumeciéramos / enchumeciéremos enchumecierais / enchumeciereis enchumecieran / enchumecieren | enchumeceré enchumecerás enchumecerá enchumeceremos enchumeceréis enchumecerán | enchumecería enchumeceríes enchumecería enchumeceríamos / enchumeceríemos enchumeceríais / enchumeceríeis enchumeceríen | ||
| Infinitivu | enchumecer | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | enchumeciendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | enchumez enchumecéi |
Flexona como: paecer
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana