| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esblanquezo esblanqueces esblanquez esblanquecemos esblanquecéis esblanquecen | esblanquecía esblanquecíes esblanquecía esblanquecíamos / esblanquecíemos esblanquecíais / esblanquecíeis esblanquecíen | esblanquecí esblanqueciesti / esblanquecisti esblanqueció esblanqueciemos / esblanquecimos esblanqueciestis / esblanquecistis esblanquecieron | esblanqueciera / esblanqueciere esblanquecieras / esblanquecieres esblanqueciera / esblanqueciere esblanqueciéramos / esblanqueciéremos esblanquecierais / esblanqueciereis esblanquecieran / esblanquecieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esblanqueza esblanquezas esblanqueza esblanquezamos esblanquezáis esblanquezan | esblanqueciera / esblanqueciere esblanquecieras / esblanquecieres esblanqueciera / esblanqueciere esblanqueciéramos / esblanqueciéremos esblanquecierais / esblanqueciereis esblanquecieran / esblanquecieren | esblanqueceré esblanquecerás esblanquecerá esblanqueceremos esblanqueceréis esblanquecerán | esblanquecería esblanqueceríes esblanquecería esblanqueceríamos / esblanqueceríemos esblanqueceríais / esblanqueceríeis esblanqueceríen | ||
| Infinitivu | esblanquecer | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esblanqueciendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esblanquez esblanquecéi |
Flexona como: paecer
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana