| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| escampezo escampeces escampez escampecemos escampecéis escampecen | escampecía escampecíes escampecía escampecíamos / escampecíemos escampecíais / escampecíeis escampecíen | escampecí escampeciesti / escampecisti escampeció escampeciemos / escampecimos escampeciestis / escampecistis escampecieron | escampeciera / escampeciere escampecieras / escampecieres escampeciera / escampeciere escampeciéramos / escampeciéremos escampecierais / escampeciereis escampecieran / escampecieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| escampeza escampezas escampeza escampezamos escampezáis escampezan | escampeciera / escampeciere escampecieras / escampecieres escampeciera / escampeciere escampeciéramos / escampeciéremos escampecierais / escampeciereis escampecieran / escampecieren | escampeceré escampecerás escampecerá escampeceremos escampeceréis escampecerán | escampecería escampeceríes escampecería escampeceríamos / escampeceríemos escampeceríais / escampeceríeis escampeceríen | ||
| Infinitivu | escampecer | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | escampeciendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | escampez escampecéi |
Flexona como: paecer
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana