| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| espavorezo espavoreces espavorez espavorecemos espavorecéis espavorecen | espavorecía espavorecíes espavorecía espavorecíamos / espavorecíemos espavorecíais / espavorecíeis espavorecíen | espavorecí espavoreciesti / espavorecisti espavoreció espavoreciemos / espavorecimos espavoreciestis / espavorecistis espavorecieron | espavoreciera / espavoreciere espavorecieras / espavorecieres espavoreciera / espavoreciere espavoreciéramos / espavoreciéremos espavorecierais / espavoreciereis espavorecieran / espavorecieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| espavoreza espavorezas espavoreza espavorezamos espavorezáis espavorezan | espavoreciera / espavoreciere espavorecieras / espavorecieres espavoreciera / espavoreciere espavoreciéramos / espavoreciéremos espavorecierais / espavoreciereis espavorecieran / espavorecieren | espavoreceré espavorecerás espavorecerá espavoreceremos espavoreceréis espavorecerán | espavorecería espavoreceríes espavorecería espavoreceríamos / espavoreceríemos espavoreceríais / espavoreceríeis espavoreceríen | ||
| Infinitivu | espavorecer | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | espavoreciendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | espavorez espavorecéi |
Flexona como: paecer
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana