| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| ferruñezo ferruñeces ferruñez ferruñecemos ferruñecéis ferruñecen | ferruñecía ferruñecíes ferruñecía ferruñecíamos / ferruñecíemos ferruñecíais / ferruñecíeis ferruñecíen | ferruñecí ferruñeciesti / ferruñecisti ferruñeció ferruñeciemos / ferruñecimos ferruñeciestis / ferruñecistis ferruñecieron | ferruñeciera / ferruñeciere ferruñecieras / ferruñecieres ferruñeciera / ferruñeciere ferruñeciéramos / ferruñeciéremos ferruñecierais / ferruñeciereis ferruñecieran / ferruñecieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| ferruñeza ferruñezas ferruñeza ferruñezamos ferruñezáis ferruñezan | ferruñeciera / ferruñeciere ferruñecieras / ferruñecieres ferruñeciera / ferruñeciere ferruñeciéramos / ferruñeciéremos ferruñecierais / ferruñeciereis ferruñecieran / ferruñecieren | ferruñeceré ferruñecerás ferruñecerá ferruñeceremos ferruñeceréis ferruñecerán | ferruñecería ferruñeceríes ferruñecería ferruñeceríamos / ferruñeceríemos ferruñeceríais / ferruñeceríeis ferruñeceríen | ||
| Infinitivu | ferruñecer | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | ferruñeciendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | ferruñez ferruñecéi |
Flexona como: paecer
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana