| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| tumezo tumeces tumez tumecemos tumecéis tumecen | tumecía tumecíes tumecía tumecíamos / tumecíemos tumecíais / tumecíeis tumecíen | tumecí tumeciesti / tumecisti tumeció tumeciemos / tumecimos tumeciestis / tumecistis tumecieron | tumeciera / tumeciere tumecieras / tumecieres tumeciera / tumeciere tumeciéramos / tumeciéremos tumecierais / tumeciereis tumecieran / tumecieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| tumeza tumezas tumeza tumezamos tumezáis tumezan | tumeciera / tumeciere tumecieras / tumecieres tumeciera / tumeciere tumeciéramos / tumeciéremos tumecierais / tumeciereis tumecieran / tumecieren | tumeceré tumecerás tumecerá tumeceremos tumeceréis tumecerán | tumecería tumeceríes tumecería tumeceríamos / tumeceríemos tumeceríais / tumeceríeis tumeceríen | ||
| Infinitivu | tumecer | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | tumeciendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | tumez tumecéi |
Flexona como: paecer
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana