| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| apadrono apadrones apadrona apadronamos apadronáis apadronen | apadronaba apadronabes apadronaba apadronábamos / apadronábemos apadronabais / apadronabeis apadronaben | apadroné apadronasti / apadronesti apadronó apadronemos apadronastis / apadronestis apadronaron | apadronara / apadronare apadronaras / apadronares apadronara / apadronare apadronáramos / apadronáremos apadronarais / apadronareis apadronaran / apadronaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| apadrone apadronas / apadrones apadrone apadronemos apadronéis apadronan / apadronen | apadronara / apadronare apadronaras / apadronares apadronara / apadronare apadronáramos / apadronáremos apadronarais / apadronareis apadronaran / apadronaren | apadronaré apadronarás apadronará apadronaremos apadronaréis apadronarán | apadronaría apadronaríes apadronaría apadronaríamos / apadronaríemos apadronaríais / apadronaríeis apadronaríen | ||
| Infinitivu | apadronar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | apadronando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | apadrona apadronái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana