| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| aprenso aprenses aprensa aprensamos aprensáis aprensen | aprensaba aprensabes aprensaba aprensábamos / aprensábemos aprensabais / aprensabeis aprensaben | aprensé aprensasti / aprensesti aprensó aprensemos aprensastis / aprensestis aprensaron | aprensara / aprensare aprensaras / aprensares aprensara / aprensare aprensáramos / aprensáremos aprensarais / aprensareis aprensaran / aprensaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| aprense aprensas / aprenses aprense aprensemos aprenséis aprensan / aprensen | aprensara / aprensare aprensaras / aprensares aprensara / aprensare aprensáramos / aprensáremos aprensarais / aprensareis aprensaran / aprensaren | aprensaré aprensarás aprensará aprensaremos aprensaréis aprensarán | aprensaría aprensaríes aprensaría aprensaríamos / aprensaríemos aprensaríais / aprensaríeis aprensaríen | ||
| Infinitivu | aprensar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | aprensando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | aprensa aprensái |
Flexona como: falar
forma nominal : aprensamientu
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana