| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| alfombro alfombres alfombra alfombramos alfombráis alfombren | alfombraba alfombrabes alfombraba alfombrábamos / alfombrábemos alfombrabais / alfombrabeis alfombraben | alfombré alfombrasti / alfombresti alfombró alfombremos alfombrastis / alfombrestis alfombraron | alfombrara / alfombrare alfombraras / alfombrares alfombrara / alfombrare alfombráramos / alfombráremos alfombrarais / alfombrareis alfombraran / alfombraren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| alfombre alfombras / alfombres alfombre alfombremos alfombréis alfombran / alfombren | alfombrara / alfombrare alfombraras / alfombrares alfombrara / alfombrare alfombráramos / alfombráremos alfombrarais / alfombrareis alfombraran / alfombraren | alfombraré alfombrarás alfombrará alfombraremos alfombraréis alfombrarán | alfombraría alfombraríes alfombraría alfombraríamos / alfombraríemos alfombraríais / alfombraríeis alfombraríen | ||
| Infinitivu | alfombrar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | alfombrando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | alfombra alfombrái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana