| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| atesterono atesterones atesterona atesteronamos atesteronáis atesteronen | atesteronaba atesteronabes atesteronaba atesteronábamos / atesteronábemos atesteronabais / atesteronabeis atesteronaben | atesteroné atesteronasti / atesteronesti atesteronó atesteronemos atesteronastis / atesteronestis atesteronaron | atesteronara / atesteronare atesteronaras / atesteronares atesteronara / atesteronare atesteronáramos / atesteronáremos atesteronarais / atesteronareis atesteronaran / atesteronaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| atesterone atesteronas / atesterones atesterone atesteronemos atesteronéis atesteronan / atesteronen | atesteronara / atesteronare atesteronaras / atesteronares atesteronara / atesteronare atesteronáramos / atesteronáremos atesteronarais / atesteronareis atesteronaran / atesteronaren | atesteronaré atesteronarás atesteronará atesteronaremos atesteronaréis atesteronarán | atesteronaría atesteronaríes atesteronaría atesteronaríamos / atesteronaríemos atesteronaríais / atesteronaríeis atesteronaríen | ||
| Infinitivu | atesteronar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | atesteronando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | atesterona atesteronái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana