| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| desenfilero desenfileres desenfilera desenfileramos desenfileráis desenfileren | desenfileraba desenfilerabes desenfileraba desenfilerábamos / desenfilerábemos desenfilerabais / desenfilerabeis desenfileraben | desenfileré desenfilerasti / desenfileresti desenfileró desenfileremos desenfilerastis / desenfilerestis desenfileraron | desenfilerara / desenfilerare desenfileraras / desenfilerares desenfilerara / desenfilerare desenfileráramos / desenfileráremos desenfilerarais / desenfilerareis desenfileraran / desenfileraren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| desenfilere desenfileras / desenfileres desenfilere desenfileremos desenfileréis desenfileran / desenfileren | desenfilerara / desenfilerare desenfileraras / desenfilerares desenfilerara / desenfilerare desenfileráramos / desenfileráremos desenfilerarais / desenfilerareis desenfileraran / desenfileraren | desenfileraré desenfilerarás desenfilerará desenfileraremos desenfileraréis desenfilerarán | desenfileraría desenfileraríes desenfileraría desenfileraríamos / desenfileraríemos desenfileraríais / desenfileraríeis desenfileraríen | ||
| Infinitivu | desenfilerar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | desenfilerando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | desenfilera desenfilerái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana