| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| empapueto empapuetes empapueta empapotamos empapotáis empapueten | empapotaba empapotabes empapotaba empapotábamos / empapotábemos empapotabais / empapotabeis empapotaben | empapoté empapotasti / empapotesti empapotó empapotemos empapotastis / empapotestis empapotaron | empapotara / empapotare empapotaras / empapotares empapotara / empapotare empapotáramos / empapotáremos empapotarais / empapotareis empapotaran / empapotaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| empapuete empapuetas / empapuetes empapuete empapotemos empapotéis empapuetan / empapueten | empapotara / empapotare empapotaras / empapotares empapotara / empapotare empapotáramos / empapotáremos empapotarais / empapotareis empapotaran / empapotaren | empapotaré empapotarás empapotará empapotaremos empapotaréis empapotarán | empapotaría empapotaríes empapotaría empapotaríamos / empapotaríemos empapotaríais / empapotaríeis empapotaríen | ||
| Infinitivu | empapotar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | empapotando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | empapueta empapotái |
Flexona como: moyar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana